winter 2016/17

A1G Intensivkurs Arabisch I
Dienstag, 10-12 (S 136, NW III); Donnerstag, 11-12 (S 43, RW II); 0.41.2 S136, NW III
Übung
A1Ü Intensivkurs Arabisch I
Montag, 10-12 (S 43, RW II); Mittwoch, 10-12 (S 48, RW II); Donnerstag, 10-11 (S 43, RW II); 0.32 S43, RW II
Übung
A3G Intensivkurs Arabisch III
Mittwoch, 14-16; 0.05.3 S132, NW III
Übung
A3Ü Intensivkurs Arabisch III
Dienstag, 14-16 (S 93, GW I), Donnerstag, 14-16 (S 46, RW II); U.23 S93, GW I
Übung
Seminar Advanced Materials Processing
Monika Willert-Porada, Donnerstag, 14-16.30; 0.25 S101, FAN A
Seminar
African History Research Seminar
Achim von Oppen, Dienstag, 16-18; 1.0 01 110 S65, RW I
Seminar
Alterity and Identity (Colloquium for doctoral students)
Kurt Beck,
Kolloquium
Anthropology of Transnationalism
Freitag, 10-12; 0.36 S47, RW II
Seminar
Arabisch: C2 Kulturprojekt
Montag, 16-17; 6.0 00 29 S35, NW I Bauteil 6.0
Übung
Arabisch Grundkurs 1 (Niveau A1.1)
Dienstag, 10-12 (S65, RW I); Donnerstag, 10-12 (S 133, NW III); 1.0 01 110 S65, RW I
Übung
Arabisch Grundkurs 3 (Niveau A2.1)
Freitag, 10-12 (S 123, GW I), Dienstag, 8-10 (S 65, RW I); 3.06 S123, GW I
Übung
Aspects of Swahili Linguistics 1
Clarissa Vierke; Serena Talento, Donnerstag, 8-10; U.23 S93, GW I
Seminar
Bambara 1 Grundkurs 1
Montag, 12-14 & 16-18; U.22 S94, GW I
Übung
Bambara Aufbaukurs / Die Bambara-Kultur in Text, Lied und Bild
Montag, 10-12; U.22 S94, GW I
Übung
Biochemie
Montag, 11.30-12.30; Donnerstag, 10-11.30; 0.08 S107, FAN D
Vorlesung
Biofabrication
Thomas Scheibel, Dienstag, 8-10; 1.05 S103, FAN B
Vorlesung
Biomaterialien
Thomas Scheibel, Freitag, 15-16.30; 1.09 H31, FAN B
Vorlesung
Biomimetik
Monika Willert-Porada,
Seminar
Bionik I
Hendrik Bargel, Donnerstag, 12.30-14; 0.08 S107, FAN D
Vorlesung
Bionik I
Hendrik Bargel,
Praktikum
Concepts of Change in Natural and Social Systems
Georg Klute, Montag, 14-16; 2.04 S138, NW III
Seminar
Conflicts and Conflict Resolution (Doktorandenkolloquium)
Georg Klute,
Kolloquium
Current Research in Ecosystem Services and Biodiversity
Thomas Koellner, Dienstag, 14-18 (see dates); 013 S22, GEO II
Seminar
Current debates: Media and Materiality
Eva Spies, Montag, 14-16; 1.30 S7, GW II
Seminar
D1 Gesprochenes Arabisch I
Montag, 14-16 (S 35, NW I); Mittwoch, 16-17 (S 132, NW III); 6.0 00 29 S35, NW I Bauteil 6.0
Übung
Development Studies between Concepts and Practice: An Interdisciplinary Perspective
Dieter Neubert, Donnerstag, 12-14; 030 S25, GEO II
Seminar
Development Economics II
David Stadelmann, Dienstag, 8.30-11;
Vorlesung
Devil's Peak: Crime Fiction from Southern Africa
Christine Matzke, Montag, 16-18; 2.04 - S111, Angewandte Informatik 2.OG
Seminar
Disturbance Ecology
Montag, 8-10; 012 S21, GEO II
Vorlesung
Doktoranden- und Masterkolloquium
Ulf Vierke; Nadine Siegert,
Kolloquium
Economics of Science, Research, and Innovation
Ali Sina Önder,
Hauptseminar
Economic Progress and Institutional Change
David Stadelmann, Mittwoch, 8.15-12; 1.0 00 109 S62, RW I
Vorlesung
Ecosystem Services
Thomas Koellner, Mittwoch, 8-10; 012 S21, GEO II
Vorlesung
Forschungsseminar für BIGSAS Doktoranden
Beate Lohnert,
Seminar
Forschungsseminar zu arabischer Linguistik
Jonathan Owens, Montag, 8-10; U.23 S93, GW I
Seminar
Globale Energieflüsse und Stoffkreisläufe
Freitag, 12-13.30; 0.15 S106, FAN C
Vorlesung
Globale Strukturen - lokales Handeln
Eberhard Rothfuß, Mittwoch, 12-14; 036 H8, GEO II
Vorlesung
Global South. A History since 1945
Montag, 16-18; 1.30 S7, GW II
Seminar
Global Change Ecology
Thomas Koellner, Mittwoch, 10-12; 030 S25, GEO II
Vorlesung
Global Blaxploitation
Ivo Ritzer, Mittwoch, 16-18; 2.05 S125, GW I
Hauptseminar
Grammar and Discourse
Jonathan Owens, Dienstag, 10-12; U.26 S90, GW I
Seminar
Grundlagen in Depot & Archiv (G1 (1))
Freitag, 11-14;
Seminar
Hausa Grundkurs 1
Montag, 12-14 (S 125, GW I); Mittwoch, 8-10 (S 94, GW I); 2.05 S125, GW I
Übung
Hausa Aufbaukurs Hausa Lektüre: Soyayya da Zumunci
Dienstag, 9-10; 0.34 S45, RW II
Übung
Higher Education and Development
Emnet Woldegiorgis, Donnerstag, 16-18; 0.32 S43, RW II
Seminar
HS Humangeographie
Eberhard Rothfuß, Dienstag, 10-12; 013 S22, GEO II
Hauptseminar
Initiation à la recherche
Aminata Cécile Mbaye, Mittwoch, 12-14; U.24 S92, GW I
Übung
Introduction to Higher Education in Africa
Christine Scherer, Freitag, 10-12; 0.1 02 426.1, GSP Bauteil 0.1
Seminar
Kolloquium für Doktoranden Masterstudierende
Ute Fendler,
Kolloquium
Kolonialismus im Schulunterricht
Jennifer Scheffler,
Seminar
Kulturtheorie
Markus Verne, Dienstag, 16.15-17.45; 0.36 S47, RW II
Seminar
La Francophonie: Histoire et institutions
Ute Fendler, Mittwoch, 10-12; 3.19 S125, GW I
Seminar
Land Use Change and Socio-Economy
Thomas Koellner,
Seminar
Language Change
Eric Anchimbe, Dienstag, 12-14; 0.57 S54, RW II
Hauptseminar
Language Families 1
Gabriele Sommer, Mittwoch, 10-12; U.26 S90, GW I
Hauptseminar
Lektüreseminar zu Pilgerberichten aus der Levante
Ulrich Berner; Georg Leube, Montag, 16-18; 2.04 S124, GW I
Seminar
Les français en Afrique (Contacts linguistiques: Le cas du français en Afrique)
Martina Drescher; Carline Ngawa, Dienstag, 10-12; 2.04 S124, GW I
Hauptseminar
Life Cycle Assessment of Products
Thomas Koellner, Montag, -; 029.A, GEO II
Übung
Linguistic Field Research
Gabriele Sommer, Donnerstag, 14-16; U.26 S90, GW I
Seminar
Literaturen in afrikanischen Sprachen
Clarissa Vierke, Donnerstag, 16-18; 2.05 S125, GW I
Übung
Mechanische und biologische Verfahrenstechnik (Allgemeine Verfahrenstechniken I)
Monika Willert-Porada, Freitag, 12.30-14; 1.10 H32, FAN B
Vorlesung
Methodenseminar Museologie und Archivologie: Objekt Biografien (G1 (2))
Katharina Greven; Fabian Lehmann; Nadine Siegert, Donnerstag, 12-14;
Seminar
Methods in Field Research: Practical Insights (BIGSAS - for beginners)
Gabriele Cappai, Freitag, 14-16; 2.20, GW II
Seminar
Natural Risks and Hazards
Vorlesung
New Approaches in Human Geography
Eberhard Rothfuß, Montag, 14-18; 030 S25, GEO II
Seminar
Nouvelles tendances dans les œuvres des cinéastes africains
Ute Fendler, Freitag, 9-12; 3.19 S125, GW I
Seminar
Oral Literature and Swahili Literature for Development 1
Clarissa Vierke, Dienstag, 16-18; U.26 S90, GW I
Seminar
Polymer Materials: Technology of Polymer Modification
Mittwoch, 12-14; 2.04 S138, NW III
Vorlesung
Pragmatics and Discourse
Eric Anchimbe, Donnerstag, 10-12; 2.2 00 283 S74, NW II Bauteil 2.2
Hauptseminar
Professionell Schreiben, Präsentieren, Argumentieren
Irina Turner, Montag, 8-10; Donnerstag, 10-12; 0.36 S47, RW II
Übung
Progress in Global Change Research
Thomas Koellner, Mittwoch, 10-12; 030 S25, GEO II
Seminar
Pronouns, People and Politeness – Person Paradigms in Grammar and Social Interaction
Susanne Mühleisen, Donnerstag, 14-16; 2.05 S125, GW I
Seminar
Propaedeutic. Fundamentals and Enhancement of Scientific Working Techniques.
Montag, -; 0.1 02 426.1, GSP Bauteil 0.1
Seminar
Protest, Macht, Demokratie - Medien in der Geschichte Afrikas
Dienstag, 14-16; 2.04 S138, NW III
Seminar
Reception of Scientific Literature
Thomas Scheibel, Dienstag, 16-18; 0.15 S106, FAN C
Übung
Regional Geography: Africa/Asia/Latin America
Beate Lohnert, Donnerstag, 10-12; 0.05.1 S130, NW III
Seminar
Research Frontiers in Disturbance Ecology
Vorlesung
Research at the Natural and Social Science Interface
Thomas Koellner, Dienstag, 14-18; 013 S22, GEO II
Seminar
Ringvorlesung zu aktuellen Fragen der Geographie
Ludwig Zöller; Manfred Miosga; Max-Peter Menzel; Carl Beierkuhnlein; Martin Doevenspeck; Beate Lohnert; Eberhard Rothfuß, Freitag, 10-12; 002.3 H6, GEO I
Vorlesung
Scientific writing in Biogeography and Disturbance Ecology
Übung
Self-Assembling Biopolymers
Hendrik Bargel, Donnerstag, 8-10; 0.25 S101, FAN A
Vorlesung
Seminar zu Ausstellungswesen und Ausstellungskritik / D4
Dienstag, 10-12;
Seminar
Social Movements in Africa
Antje Daniel, Mittwoch, 10-12; 0.15 S106, FAN C
Seminar
Sociolinguistic Method
Eric Anchimbe, Dienstag, 16-18; U.22 S94, GW I
Hauptseminar
Sociolinguistics and Semantics 1
Gabriele Sommer, Montag, 10-12; U.24 S92, GW I
Hauptseminar
Socio-economic development problems in Africa (Seminar zu Spezialthemen „Nahrung und Ernährungssicherung“)
Beate Lohnert; Barbara Degenhart, Mittwoch, 12-14; 013 S22, GEO II
Hauptseminar
Sprach-, literatur- und kunstwissenschaftliches Hauptseminar (Translation Theories and African Language Literatures)
Clarissa Vierke; Serena Talento, Donnerstag, 10-12; U.26 S90, GW I
Hauptseminar
Stability, Resilience and Inertia
Seminar
Structures of African Languages 1
Dienstag, 8:30-10; U.23 S93, GW I
Seminar
Sufi-Literatur: Kursorische arabische Lektüre
Rüdiger Seesemann, Montag, 10-12; U.26 S90, GW I
Seminar
Swahili Literature I
Clarissa Vierke, Montag, 14-16; U.23 S93, GW I
Hauptseminar
Swahili 1a, Grundkurs 1
Mittwoch, 8-10; 0.33 S44, RW II
Übung
Swahili 1b, Grundkurs 1
Mittwoch, 10-12; 0.33 S44, RW II
Übung
Swahili Aufbaukurs (A1) Swahili Media and Texts
Mittwoch, 14-15; 2.04 S124, GW I
Übung
Theorien zur "Kunst Afrikas" / Theorien zum Ausstellungswesen
Ulf Vierke; Nadine Siegert,
Théories et méthodes II : Littératures et médias
Aminata Cécile Mbaye, Donnerstag, 12-14; U.24 S92, GW I
Seminar
Théories et méthodes I: Approches linguistiques
Montag, 16-18; 2.05 S125, GW I
Seminar
Theorising Literature
Susan Arndt, Freitag, 14-16; 3.07 S122, GW I
Hauptseminar
Transcultural Literary Studies and the Postdisciplinary Future
Susan Arndt, Freitag, 16-18; 3.07 S122, GW I
Hauptseminar
Übungen zur arabischen Quellenlektüre
Rüdiger Seesemann, Freitag, 10-11; U.26 S90, GW I
Übung
Übung zu Development Economics II
Ali Sina Önder, Mittwoch, 8.30-11; 0.52 S52, RW II
Übung
Übung zu HS Humangeographie
Eberhard Rothfuß,
Übung
Urbanisierung/Urban Management (Übung zur Entwicklungszusammenarbeit)
Beate Lohnert, Dienstag, 12-14; 0.05.1 S130, NW III
Seminar
Verfahren der Werkstoff- und Grundstoffindustrie
Monika Willert-Porada, Freitag, 8.15-9.45; 1.08 H30, FAN B
Vorlesung
Vom Material zum Bauteil (Stoffklassenübergreifende Bauteilfertigung)
Monika Willert-Porada, Mittwoch, 10-12.30; 1.04 S137, NW III
Vorlesung
Seminar Werkstoffverarbeitung
Monika Willert-Porada,
Seminar